Mängumeistrid
Õpetus Esimene mäng GM 8.0 - outdated - Printerisõbralik versioon

+- Mängumeistrid (http://www.suvaline.org/MM)
+-- Foorum: Mängumeistrid (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Foorum: Abi, õpetused ja näited (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Teema: Õpetus Esimene mäng GM 8.0 - outdated (/showthread.php?tid=78)

1 2

Esimene mäng GM 8.0 - outdated - Zimonak - 14.06.2011 19:02

Update 17.02.2017
Pärast 5-6 aastat on aeg lõpuks juhe seinast välja tõmmata. See õpetus on koostatud igivana Gamemaker versiooni pealt ning kuna ma isiklikult GameMakeriga juba ammu ei tegele, ei ole plaanis seda õpetus ka uuendada. Nüüd on GM: studio ning igasugu teisi mänguloomise platvorme tekkinud ning väiksemagi inglise keele oskusega on õpetusi, mis on nii sisutihedamad kui ka parema ülesehitusega, roppu moodi.

Aitäh kõigile, kes selle koostamisel oma õpetussõnu jagasid ning minu kokkuklopsitud kodulehel need neli osa läbi tegid. Loodetavasti andsin oma väikese panuse Eesti mängukommuuni arengusse.

Adminnid, palun un-sticky.
ZW
Vana tekst. Lihtsalt mälestuse pärast:

Inspireerituna Walteri üleskutsest otsustasin asja käsile võtta:
(11.05.2011 11:29)Walter Kirjutas:  Keegi hea inimene võiks uue "esimene mäng" õpetuse teha!
Äkki kellegil oleks veel postitada mingeid esimese mänge õpetusi, või teha hoopis ise äkki?

Kuna mul pole viitsimist päev otsa arvuti ees istuda, siis lasen selle välja osade kaupa, nii kiiresti kui jõuan. Kodulehel on kogu tekst praegu pildina, sest mingi pagana pärast ei püsi teised pildid paigal, pärast seda kui olen nad üles laadinud. Tegelen sellega hilljem... (hea copy kaitse :-) )

Teatage nüüd palun loogika-,põhimõttelistest- ja kirjavigadest.

Esimene mäng GM 8.0
*Esimene osa- põhitõed gamemakerist, lihtne liikumine ja kokkupõrkamine
*Teine osa- punktide süsteem
*Kolmas osa- elude süsteem
*Neljas osa- takistused ja vastased

Edit: Kas Font hakkab tõesti niivõrd silmadele? -*hüppab kodulehele*--Hakkab jah, muudan ära järgmise uploadiga.(15.06 10:00)
Edit2: Neljandas osas võtan takistused ja vastased koos läbi (15.06 13:01)
Edit3: Kui mõni nädalavahetus vaba on, parandan ülejäänud kirjavead ära. (05.10 19:50)
Edit4: Koduleht jälle üleval. Mingi zone serverite jama oli. (28.12 2013)
Edit5: Koduleht lõpetab tegevuse (17.02.2017)

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Timo - 14.06.2011 19:17

Hmm täitsa hea, nüüd oleks vaja et keegi ka nende järgi õpib. Enamus inimesi ei taha õppida ju.
Palun muuda font ära, veebitegemise üks põhitõdesiD: hoia tekst loetav! Soovitan ariali või verandat, kõige neutraalsemad.

Endal ka plaanis teha üleüldine õpetus sealhulgas võtted ja näited. Paarkümned lehekülge umbes, eesmärgiga teha
klassikaaslastele programmeerimine selgemaks.

RE: Esimene mäng GM 8.0 - makerimages - 15.06.2011 09:45

Hakkasin ka ise tegema mänguõpetust algajale, minu õpetus õpetab esimeseks mänguks topdown shooteri loomist. PS:muuda font ära!!

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Martin - 15.06.2011 10:59

makerimages, tee parem ise kõigepealt üks mäng valmis. Mida sa teistele õpetad, kui ise pole midagi teinud?
Muidu Zimonak hea töö, asjad hästi lahtiseletatud. Edu järgmiste õpetuste loomisel.

RE: Esimene mäng GM 8.0 - makerimages - 15.06.2011 12:01

Nonii! nüüd ruttu minu live chatti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

II osa väljas - Zimonak - 15.06.2011 17:24

(15.06.2011 12:01)makerimages Kirjutas:  Nonii! nüüd ruttu minu live chatti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja selle mõte oli?

Igatahes on nüüd teine osa väljas. See sisaldab vaid punktisüsteemi, kuna Murphi seaduse järgi võttis kõige lihtsama asja seletamine kõige rohkem aega. Lükkasin elude süsteemi kolmandasse ossa. Ehk saab siis midagi ägedamat näidata.

Loodan, et kellelegi tuleb see kasuks ka. Ilmaasjata oma aega kulutada küll ei taha.

PS, ma tõesti pean millalgi aja maha võtma ja kirjavead ära parandama Blush

Edit: Aitäh, makerimages. Väike näpukas tuli linki kirjutades sisse. (http://http://... *doh*). Nüüd on parandatud.

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II valmis) - Timmo - 15.06.2011 20:53

Täitsa hea! Päris kõva panus sinu poolt.

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II valmis) - Cheez - 15.06.2011 21:17

kutsun kõiki zimonakile +rep panema Smile !

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II valmis) - InCreator - 16.06.2011 01:33

Um, eesmärk on õilis, aga teostus viletsake.
Esiteks, miks suur patakas teksti pildina on?
Teiseks, on jumala rõve lugeda sinise pealt musta teksti.
Kolmandaks... sa ei oska eriti seletada. 5h kirjutasid? Mida sa päriselt 5h tegid, sest icedude kirjutab sama pikki poste foorumisse 5 minutiga.
Peamine probleem on, et see õpetus õpetab tegema kindlat asja, aga mitte kasutama GMi.

Sa ei ütle, mis mida teeb ja mida lugeja teeb, vaid viskad lugeja kogu jama sisse ja siis keerutad selles kokteilis ringi. Alles ütlesid kuidas objekti nime muuta, ja siis äkki draw_text läbi koodi... Umbes nagu matemaatika tunnis õpetatakse korrutustabeli järgi 6-ga korrutama, ja järmine tund ruutvõrrandit lahendama, siis tagasi korrutustabeli number 3 juurde, ja siis trigonomeetriat jälle... puudub struktuur ja lihtne seletamine, mis on muutuja, mida me hakkame mängu lisama, ja kuidas me hakkame seda tegema, ehk mida on selleks vaja. Proovi edaspidi rohkem arusaadav olla. Kui ma oleks n00b, eriti küll ei suudaks jälgida.

Aga ei hakka pikemalt virisema, võtan ise millalgi kätte ja teen natuke raskema, kood-only (et oleks huvitav ka non-algajatel), aga loetavama õpetuse.

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II valmis) - makerimages - 16.06.2011 09:54

koodisid terve lehe ise?

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II valmis) - Zimonak - 16.06.2011 10:32

@InCreator
(16.06.2011 01:33)InCreator Kirjutas:  Esiteks, miks suur patakas teksti pildina on?
(14.06.2011 19:02)Teema esimesest postitusest Kirjutas:  Kodulehel on kogu tekst praegu pildina, sest mingi pagana pärast ei püsi teised pildid paigal, pärast seda kui olen nad üles laadinud. Tegelen sellega hilljem...

(16.06.2011 01:33)InCreator Kirjutas:  Teiseks, on jumala rõve lugeda sinise pealt musta teksti.
Ma ei leia, et see nii hull on, kuid milliseid mõnusaid värvilahendusi sa arvad, et võiks siis kasutada?

(16.06.2011 01:33)InCreator Kirjutas:  Kolmandaks... sa ei oska eriti seletada. 5h kirjutasid? Mida sa päriselt 5h tegid, sest icedude kirjutab sama pikki poste foorumisse 5 minutiga.
Peamine probleem on, et see õpetus õpetab tegema kindlat asja, aga mitte kasutama GMi.

*Jah, 5h kirjutasin. Ma ei ole just kõige kiiremate kalviatuurinäppudega. Piltide lõikamisele, sättimisele, kohandamisel läks ka küllaltki suur hulk ajast. Tahtsin, et see oleks võimalikult illustratiivne
*Copy-paste kodulehelt: "Õpetus algajatele oma esimese mängu loomisest, " Nn. GM kasutamine tekib vaid ajapikku, seda ei saa ette kirjutada. Õpetuse eesmärgiks on juhatada uus entusiastlik mängutegija programmi sisse. Ma ei soovinud verinoort algajat üle ujutada spetsiifikavooga. Nt. kunagises paadimänguõpetuses pidi paadi taha tekitama ~32 vee mulli objekti, mis tasapisi hajusid tausta sisse ning lõpuks hävisid. Õpetab kasutama GMi?- õpetab. Overkill algajale?- kohe kindlasti (ise jagasin matsu alles aasta hiljem). Isegi hästi, et võtsin koodimise sisse juba teises osas.

(16.06.2011 01:33)InCreator Kirjutas:  Sa ei ütle, mis mida teeb ja mida lugeja teeb, vaid viskad lugeja kogu jama sisse ja siis keerutad selles kokteilis ringi. /../ puudub struktuur ja lihtne seletamine, mis on muutuja, mida me hakkame mängu lisama, ja kuidas me hakkame seda tegema, ehk mida on selleks vaja. Proovi edaspidi rohkem arusaadav olla. Kui ma oleks n00b, eriti küll ei suudaks jälgida.
See ole tegelikult nii korrapäratu, kui sa arvad. Enda mõtlemisspetsiifika järgi võtan suure elemendi (punktisüsteem) ning lahutan selle väiksemateks osadeks: muutuja loomine, (muutujat käsitlesin esimese osas), lihtsamad tehted muutujaga (näited juures), punktihulga juurdeliitmine vastasobjekti hävitamise teel (selgitatud), joonistamisobjekti seletus, teksti joonistamine koodiga (täpselt lahti seletatud), viimane veaparandus (põhjendusega).
Ma ei hakka kõike 100% puust-punaseks ette tegema. Endal peab ka ajusid olema.

Smile Tegelikult peaks üks tõeline algaja ütlema, kas see õpetus on arusaadav ja loogiline või mitte.

(16.06.2011 01:33)InCreator Kirjutas:  Aga ei hakka pikemalt virisema, võtan ise millalgi kätte ja teen natuke raskema, kood-only (et oleks huvitav ka non-algajatel), aga loetavama õpetuse.
Jään huviga ootama. Edu.

@makerimages
(16.06.2011 09:54)makerimages Kirjutas:  koodisid terve lehe ise?
Kasutasin ühte koduka tegemise programmi. Koodisin vaid esilehe loenduri, kuna netist ei leidnud endale sobivat.

III osa väljas - Zimonak - 17.06.2011 20:32

Kolmas osa on nüüd valmis- LINK

Sisaldab kolme erinevat moodust elude näitamiseks. Ainuke asi milles ma kahtlen, on for loopi kasutamine teises meetodis. No ei tulnud midagi lihtsamat pähe kui nõndaviisi, seletasin võimalikult põhjalikult ära. Loodan, et see ei ole overkill mõnele algajale. [Algajad lugema Wink]

Lisaks veebigurudele: kui ohtlik turvaauk on see minu kommentaarimise skript (php-s)? Küsimus on selles, et kui sügavale sealt saab minna? Htmli lubab kenasti sisestada, 50 tähemärgi piirangu (maxlenght=50 ...) eemaldasin, kuna sellest oli liiga lihtne üle hüpata . SQL-i ma ei kasuta, tähtsat infot pole, faile saab muuta vaid sisseloginuna+ mingi super zone turvalisus peaks ju kh taga olema...

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II, III valmis) - Timo - 17.06.2011 21:03

Minuarust HTMLi sisestamine ongi turvaauk juba Big Grin paned sinna ühe javascripti mis suunab sind ebameeldivale lehele.
Sai kunagi seal hackthissite.org mängitud ja katsetatud neid.

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II, III valmis) - Zimonak - 21.08.2011 14:47

Nendele, kes ootavad pingsalt IV osa: ei tohiks enam väga kaua minna (loe:max 2 nädalat).
Mõtted, asjad, skeemid on tegelikult ammu valmis, kuid hiljaaegu arvuti kärssas, sõna otseses mõttes, sellepärast ei saanud ka varem seda esitada. (õnneks on kõvaketas elus...)

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II, III valmis); IV osa valmimisel - Fub - 21.08.2011 19:35

tänu zimonakile sain elude systeemi selgeksBig Grin tänud millal IV TULEB?

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Osad I, II, III valmis); IV osa valmimisel - Super. - 21.08.2011 19:46

Tsiteerin Zimonak'i :
Nendele, kes ootavad pingsalt IV osa: ei tohiks enam väga kaua minna (loe:max 2 nädalat).

said vastuse nüüd? Smile

Tore, et keegi viitsib vaeva näha õpetuste tegemisega.

IV osa valmis - Zimonak - 05.09.2011 19:42

Neljas osa on valmis- LINK

Hõlmab endas põgusalt probleemilahendamise metoodikat ja põhjalikult 4 erinevat takistust (vastasteks ei saa vist päris nimetada) ning idee->teostuse elluviimise mõtlemisetappe.Viiendast osast loobusin.

Ajakavast astusin vaid kergelt üle- läks mitte 14 päeva, vaid 15. Vabandust nende ees, kes pingsalt ootasid.

Ahjaa, nende jaoks kelle silmad vett jooksid- kodukas on nüüd valgel taustal ja peamiselt Arial'is. Kui ikka on väga hull, siis peab lihtsalt ootama, pole praegu aega sellega tegeleda.

Zimonak Wyros
2011

@Timmo: Jah, ei tulnud pähegi, et stringi kasutamist peaks ka seletama. Üritan lähiajal ära teha. Tänud.

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Kõik osad valmis) - Timmo - 05.09.2011 19:49

Väga meeldiv. Kolmandas osas võiksid ära nimetada miks draw_text funktsioonis muudetakse mull.punktid stringiks. Mina ei saanud sellele oma algusaastatel pihta. Tagasi tulles su õpetuste juurde. Suur aitäh! Oled väga aeganõudva tööga hakkama saanud. Eesti keelset õpetusmaterjali Gamemakeri kohta on vähe.

RE: Esimene mäng GM 8.0 (Kõik osad valmis) - Zimonak - 31.08.2012 22:16

Lihtsalt annan teada, juhul kui keegi paaniliselt õpetust otsib, et praegu on kodukal olevad pildid maas.

Kirjutasin mõned kohad veidike ümber ja tegin silmale pisut meeldivamaks. Otselingid töötavad aga kuna läksin frame 'ide peale üle, ei näita nõndaviisi navigeerides peamenüüd.

Paari päevaga peaks asi jälle üleval olema.

EDIT: Õpetuste pildid on jälle üleval. Smile (01.09.2012)

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Rex5 - 23.10.2012 10:02

Ma laadisin sealt õpetus 1 need pildid alla, aga ma neid avada ei saa?!?!Huh

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Cheez - 23.10.2012 13:40

Sul pole winrar/winzippi siis vast..Joonista ise pildid, esimene võimalus harjutada.

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Timo - 27.12.2013 16:21

Äaee! Lingid on aegunud ja see õpetus on esilehel, võtaks midagi ette?

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Mihkel - 27.12.2013 17:40

Helistage Zimonakile keegi.

RE: Esimene mäng GM 8.0 - Zimonak - 28.12.2013 15:40

zone.ee serverid teevad käru.
Koduleht on pikendatud (2014), kuid rahvale midagi ei ilmu... imelik.
Tegelen sellega.

RE: Esimene mäng GM 8.0 - -dmi- - 28.12.2013 16:30

Mõned zone lehed ei avane juba mõned päevad.